Podążanie za owczym pędem

Każde środowisko ma swój żargon, którego ludzie z zewnątrz mogą nie zrozumieć. Podobnie jest z graczami giełdowymi, którzy posługują się tylko sobie znaną terminologią. Mówi się o podążaniu za owczym pędem, co to oznacza? Mamy do czynienia z owczym pędem na giełdzie, kiedy ludzie nagle i bez żadnego uzasadnienia zaczynają kupować lub sprzedawać akcje. Ludzie patrząc na to, co robią inni postępują w ten sam sposób.

Określenie nawiązuje do obserwacji pędu stada owiec. Zwierzęta te mają skłonność do podążania w grupie za przewodnikiem. W rezultacie owce nierozerwalnie trzymają się blisko siebie w stadzie i biegną w tym samym kierunku. Owczy pęd skutkuje nieprzemyślanymi posunięciami na giełdzie oraz do inwestowania pieniędzy w nieodpowiednich momentach.

Ponadto owczy pęd może wpłynąć na wysokość ceny akcji. Kurs akcji zależy od ilości osób chcących ją nabyć. Im jest ich więcej, tym cena wzrasta. Na szczęście nie jest to groźne zjawisko, ponieważ po krótkim czasie cena akcji i tak spadnie, ze względu na realną pozycję spółki.

spis firm www.dat.net.pl

Może Ci się również spodoba