Dow Jones Industrial Average – najważniejszy indeks giełdowy

Dow Jones zasłynął nie tylko ze względu na stworzenie czasopisma gospodarczego „The Wall Street Journal”, ale także uważany jest za twórcę jednego z najważniejszych indeksów akcji spółek, które znajdują się na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks został stworzony w maju 1896 roku i był pierwszym indeksem giełdowym na całym globie ziemskim.

Przy pomocy punktów Dow Jones Industrial Average przedstawia się, ile wynosi średni kurs akcji trzydziestu najbardziej znaczących spółek w USA, takich jak Coca Cola, Apple, Visa, McDonalds, Walt Disney czy IBM. Początkowo, gdy Dow Jones opracował ten indeks, dotyczył on dwunastu spółek, z których do dziś do wskaźnika zalicza się tylko General Electric.

www.zspsumin.pl

Dopiero w 1928 roku indeks zaczął obejmować notowania większej liczby korporacji. Co ciekawe, podczas pierwszej publikacji kurs indeksu wynosił zaledwie nieco ponad 40 punktów.

W 1972 roku indeks po raz pierwszy wzrósł do tysiąca punktów. Jednakże najbardziej przełomowym wydarzeniem był rok 1999, kiedy to odnotowano wartość indeksu 10 000 punktów.

http://www.holo.pl zwrot vat z francji

Może Ci się również spodoba